Music Festival results

Arts & Entertainment Community Featured

NEW GLASGOW – There were lots of high notes – and high marks – produced during the 80th annual New Glasgow Music festival.

Here are some results:

April 17

InstoryAd

North Nova Education Centre

Class 3055: School Band Workshop

New Glasgow Academy Beginner Band, Silver

 

Class 3030 School Band B100 Grade 6 and under

St. Andrew Junior School Beginner Band, Bronze

 

Class 3060: School Band B200 Junior

St. Andrew Junior School Intermediate Band, Bronze

 

Class 3100: Stage Band, Junior

St. Andrew Junior School Jazz Band, Silver

New Glasgow Academy Jazz Band, Gold

 

Class 3500 Percussion Solo, Beginner

Winner: Conrad Robertson, 85.5

2nd: Andrew Fraser, 84.5

3rd: Ryland MacLellan, 84

 

Class 3510: Percussion Solo, Junior

Winner: Carter MacLean, 82

 

Class 3550: Percussion Ensemble, Beginner

NGA Beginner Percussion Ensemble, Gold

 

Class 3555: Percussion Ensemble, Junior

NGA Percussion Ensemble, Silver

 

Class 3565: Percussion Ensemble, Senior

North Nova Education Centre Percussion Ensemble, Silver

 

Class 3130: Jazz Combo with Improvisation, 3 or more members

Gravyboat Express, NRHS, Gold

Fryday Combo, NRHS, Silver

Practice Room Combo, NRHS, Silver

Wouldn’t You Like to Know, NRHS, Gold

NNEC Jazz Combo, New Glasgow, Silver

Great Pumpkin Combo, Dr. JH Gillis, Antigonish, Silver

 

Class 3210: Stage Band, Senior

Dr. JH Gillis, Antigonish, Silver

NNEC, New Glasgow, Bronze

 

April 18

North Nova Education Centre

Class 3700: Woodwind Ensemble, Intermediate

North Nova Saxophone Quartet, Gold

NNEC Flute Trio, Gold

 

Class 3410 Brass Ensemble, Intermediate

North Nova Brass Quartet, Silver

 

Class 3055: School Band Workshop – B100

Pictou West Beginner Band, Silver

 

Class 3065: School Band Ensemble Workshop – B200

Pictou West Junior Ensemble, Silver

 

Class 3065: School Band Workshop – B200

NGA Concert Band, Gold

 

Class 3055 School Band Workshop B200 – Junior

St. Mary’s Education Centre/Academy Band, Silver

 

Class 3075: School Band Workshop – B400

Dr. JH Gillis RHS Concert Band, Silver

 

Class 3020: Community Band, Open

NRHS/PA Senior Band, Silver

 

Class 3080: School Band B400 – Senior

NNEC Concert Band, Silver

 

Trinity United Church

Class 6497: Hymn Playing Intermediate

Winner: Emma Cameron, 83

 

Class 6493: Organ Solo

Winner: Emma Cameron, 85

 

April 19

First Presbyterian Church

 

Class: 3600: Woodwind Solo, Beginner, Elementary

Winner: Brenna Dempsey, 85

 

Class 3615: Woodwind Solo, Junior

Winner: Anna Li, 88

2nd: Caroline Boulter, Carys Hanna, 87

3rd: Jade Reddick, 86

 

Class 3665: Woodwind Duet, Beginner, Junior High

Winner: Kate Phillips and Renee Cameron, 86

2nd: Anna Li and Jade Reddick, 85

3rd: Jordan Parks and Mary Henderson, 84

 

Class 3610: Woodwind Solo, Beginner, Junior High

Winner: Caroline Boulter, 86.5

2nd: Owen Atkinson, 86

3rd: Anna Li, 85.5

 

Class 3670: Woodwind Duet, Junior

Winner: Anna Li and Mary Henderson, 90

2nd: Jorden Parks and Mary Henderson, 86

3rd: Jade Reddick and Fatima Shaarbaf, 86

 

Trinity United Church

Class 3625: Woodwind Solo Senior

Winner: Lucas March, New Glasgow, 90

 

Class 3620: Woodwind Solo Intermediate

Winner: Miranda Goodman, New Glasgow, 89

2nd: Victoria Dunn, New Glasgow, 84

3rd: Mary Henderson, New Glasgow, 83.5

 

Class 3300: Brass Solo Beginner, Elementary

Winner: Isabella Pyrovolos, New Glasgow, 85

2nd: Kristina Forbes, New Glasgow, 84.5

 

Class 3315: Brass Solo Junior

Winner: Andrew Fraser, Stellarton, 86

2nd: Cameron Boulter, New Glasgow, 85.5

3rd: MB Chapman and Zack Walker, both of New Glasgow, 85

 

Class 3310: Brass Solo Beginner

Winner: Cameron Boulter, New Glasgow, 88

 

April 20

Trinity United Church

 

Class 3360: Brass Duet, Beginners

Winner: Kristina Forbes, Maddy Quinn, New Glasgow, 84

 

Class 3365: Brass Duet, Mixed

Winner: Cameron Boulter, Evan Boulter, New Glasgow, 85

 

Class 3370: Brass Duet, Junior

Winner: Zach Walker, Ashton Royea, New Glasgow, 86

 

Class 3240: Brass Concert Group, Intermediate

Winner: Linea Durdle, New Glasgow, 86

 

Class 3640: Woodwind Sonata, Junior

Winner: Caroline Boulter, New Glasgow, 87

2nd: Mary Henderson, New Glasgow, 86.5

 

Class 3650: Woodwind Sonata, Senior

Winner: Lucas March, New Glasgow, 93

 

Class 3400: Brass Ensemble, Beginner

NGA Trumpet Ensemble A, NGA Beginner Low Brass Ensemble A, NGA Beginner Low Brass Ensemble B, Gold

NGA Trumpet Ensemble B, Silver

 

Class 3405: Brass Ensemble, Junior

NGA Treble Brass Ensemble, Gold

NGA Low Brass Ensemble, Gold

 

Class 3690: Woodwind Ensemble Beginner

NGA Beginner Woodwind Ensemble A, NGA Beginner Woodwind Ensemble B, Gold

NGA Beginner Sax Ensemble A, Gold

NGA Beginner Sax Ensemble B, Silver

NGA Beginner Sax Ensemble C, Gold

 

Class 3210: Woodwind Concert Group, Intermediate

Winner: Miranda Goodman, New Glasgow, 88

 

Class 3220: Woodwind Concert Group, Senior:

Winner: Lucas March, 94

 

Class 3695: Woodwind Ensemble, Junior

The Saxier Saxes, NGS Flute Ensemble A, NGA Flute Ensemble B, NGA Clarinet Ensemble A, NGA Junior Flute Trio, Gold

NGA Clarinet Ensemble B, NGA Clarinet Ensemble C, Silver

 

April 23

Trinity United Church

 

Class: 5655 Lieder, Female Voice, 16-18 years

Winner: Miranda Goodman, 88

2nd: Laura Sellers, Leah McPherson, 87

3rd: Hayley MacGregor, 86

 

Class 5650: Lieder, Female Voice, Open

Winner: Nicole Ross, 88

 

Class 5220: Vocal Duet, Girls, 16-18 years

Winner: Madison Spurr, Laura Sellers, 87

 

Class 5315 Sacred Aria Solo, Soprano, 16-18 years

Winner: Miranda Goodman, 89

2nd: Hayley MacGregor, 88

3rd: MacKenzie Brothers, 87

 

Class 5310: Sacred Aria Solo, Soprano, Open

Winner: Nicole Ross, 88

 

April 24

St. Andrew’s Presbyterian Church

 

Class 5030: Vocal Solo, Girl, 13 years and under

Winner: Kiera Duff, 88

 

Class 5035: Vocal Solo, Girl, 14 years and under

Winner: Meaghan Gormley, 87

2nd: Nell Cameron, 86

3rd: Eilidh Cameron, 85

 

Class 5080: Vocal Solo, Boy, 13-14 years

Winner: William Austin, 87

2nd: Justin Skinner, 86

 

Class 5040: Vocal Solo, Girl, 15-16 years

Winner: Leah McPherson, 88

2nd: Emily Langille, 87

3rd: Cameron Osgood, 85

 

Class 5085: Vocal Solo, Boy, 15-16 years

Winner: Noel Fougere, 86

 

Class 5105: Vocal Solo, Soprano Only, 19 years and over

Winner: Nicole Ross, 88

 

Class 5045: Vocal Solo, Girl, 17-18 years

Winner: Miranda Goodman, 88

2nd: Deanna Mann, 87

3rd: Hayley MacGregor, 86

 

April 24

Trinity United Church

Class 5700: Vocal Concert Group, 13-14 years

Winner: Bethany Antle, 89.5

2nd: Annika Murray, 89

3rd: Kaitlyn Haynes, 88.5

 

Class 5720: Vocal Concert Group, 17-18 years

Winner: Hayley MacGregor, 88

2nd: Deanna Mann, 87

3rd: Laura Sellers, 86

 

Class 5730: Vocal Concert, Open

Winner: Nicole Ross. 90

2nd: Luke MacIsaac, 84

 

April 25

St. Andrew’s Presbyterian Church

 

Class 5460: Sacred Solo, Girl, 11-12 years

Winner: Bethany Antle, 88

2nd: Annika Murray, 87

3rd: Maya MacGillivray, 86

 

Class 5420: Sacred Solo, Boy, 11-12 years

Winner: Robert McPherson, 88

2nd: Cameron Boulter, 87

3rd: Simon Bannerman, Oliver Long, 86

 

Class 5480 Sacred Solo, Girl, 15-16 years

Winner: Leah McPherson, 89

2nd: Cameron Osgood, 87

3rd: Jalyn Chapman, 86

 

Class 5435: Sacred Solo, Boy, 15-16 years

Winner: Noel Fougere, 86

 

Class 5470: Sacred Solo, Girl, 13-14

Winner: Eilidh Cameron, 87

2nd: Nell Cameron, 86

3rd: Megan MacEachern, 85

 

Class 5430: Sacred Solo, Boy, 13-14 years

Winner: William Austin, 88

2nd: Justin Skinner, 87

 

Class 5490: Sacred Solo, Girl, 17-18 years

Winner: Madison Spurr, 86

 

April 22

Trinity United Church

Class 5510: Operatic Solo, Soprano, 16-18 years

Winner: Miranda Goodman, 89

2nd: Laura Sellers, 88

3rd: Hayley MacGregor, 87

 

Class 5530: Operatic Solo, Contralto, 16-18 years

Winner: Leah McPherson, 88

 

Class 5500 Operatic Solo, Soprano, Open

Winner: Nicole Ross, 89

 

Class 5750: Vocal Jazz Solo, Grades 10-12

Winner: Deanna Mann, 90

2nd: Emma Martin, 87

3rd: Tia McNiven, 86

 

Class 2090: Contemporary Folk Song, Open

Winner: Nicole Ross, 88

 

April 23

Trinity United Church

 

Class 5610: Canadian Song, Boy or Girl, 14 years and under

Winner: Cameron Boulter, 86

 

Class 5620: Canadian Song, Boy or Girl, 15 years and over

Winner: MacKenzie Brothers, 87

2nd: Noel Fougere, 86

 

Class 5215: Vocal Duet, Girls, 13-15 years

Winner: Nell Cameron, Eilidh Cameron, 87

 

Class 5670: Lieder, Male Voice, 15 years and under

Winner: William Austin, 86

2nd: Robert McPherson, 85

 

Class 5650 Lieder, Female Voice, 15 years and under

Winner: Cameron Osgood, 87

2nd: Annika Murray, 86

3rd: Jalyn Chapman. 85

 

Class 5700: Vocal Concert Group, 13-14 years

Winner: William Austin, 90

2nd: Nell Cameron, 89

3rd: Eilidh Cameron, 88

 

April 24

St. George’s Anglican Church

 

Class 6735: Piano Duet, Open

Winner: Charlotte Stroud, Zoe MacGillivray, 87

2nd: Kate Stroud, Brooke MacIntosh, 85

 

Class 6025: Piano Solo, 9 years and under

Winner: Chloe Ferguson, 87

2nd: Violet Webster, 86

3rd: Samuel Lawrence, 85

 

Class 6030: Piano Solo, 10 years and under

Winner: Evan Boulter, 88

2nd: Abigail Janes, 87

3rd: Alex Pitcher, 86

 

Class 6035: Piano Solo, 11 years and under

Winner: James Lawrence, 87

2nd: Jesse Cheverie, 86

3rd: Simon Bannerman, 85

 

Class 6520: Piano Solo, Canadian, Elementary

Winner: Sarah Fast, 89

2nd: Jesse Cheverie, 88

3rd: Victoria Robertson, 87

 

Class 6910: Piano Composer, Junior

Winner: Katey Aucoin, 88

 

Class 6420: Piano Solo, Baroque, Elementary

Winner: Pavel/Paul Lays, 89

2nd: Conrad Robertson, 88

3rd: Olivia Liska, 87

 

April 25

St. George’s Anglican Church

 

Class 6120: Piano Solo, 9 years and under

Winner: Mohammad Keshavarzi, 89

2nd: Kenzie MacPherson, 88

3rd: Maya Skoke Woods, 86

 

Class 6130: Piano Solo, 11 years and under

Winner: Jayden Poulain, 89

2nd: Grace Strachan, 88

3rd: Vaughan Mason, Amy Gunn, 87

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(WAITING FOR MARJORIE) April 24

Trinity United Church

 

Class 6055: Piano Solo, 15 years and under

Winner: Pierre Aucoin, 91

2nd: Tessa Pelrine, 89

 

Class 6060: Piano Solo, 16 years and under

Winner: Beth MacNeil, 83

Class 6065: Piano Solo, 17 years and under

Winner: Brian Yang, 87

 

Class 6180: Piano Solo, 18 years and under

Winner: Madison Spurr, 85

 

Class 6150: Piano Solo, 14 years and under

Winner: Emma Proudfoot, 88

2nd: Zoe MacGillivray, 85

3rd: Mikayla Fleming, 84

 

Class 6170: Piano Solo, 16 years and under

Winner: Pacharaporn Chosoongnone, 85

 

Class 6220: Piano Sonata, Senior

Winner: Lucas March, 89

2nd: Emma Cameron, 86

 

Class 6550: Piano Solo, Canadian, Senior

Winner: Brian Yang, 85

 

Class 6340: Piano Solo, Contemporary, Intermediate

Winner: Victoria Dunn, 87

2nd: Madison Spurr, 86

Rd: Beth McNeill, 85

 

Class 6540: Piano Solo, Canadian, Intermediate

Winner: Emma Martin, 86

 

Class 6045: Piano Solo, 1 years and under

Winner: Andrew Fraser, 89

2nd: Jordyn Ferguson, 85

3rd: Maddison Bezaire, 84

 

Class 650: Piano Solo, Contemporary, Senior

Winner: Lucas March, 87

2nd: Brian Yang, 86

3rd: Emma Cameron, 84

 

Class 6140: Piano Solo, 13 years and under

Winner: Levon Walst, 89

2nd: Mikayla LaPointe, 88

3rd: Amelia Parker, 86

 

Class 6040: Piano Solo, 12 years and under

Winner: Katey Aucoin, 88

2nd: Conrad Robertson, 85

 

Class 6270: Piano Solo, Sonatina, Intermediate

Winner: Audrey Yang, 89

2nd: Pierre Aucoin, Vctoria Dunn, 86

 

 

April 25

Trinity United Church

 

Class 6430: Piano Solo, Baroque, Junior

Winner: Katey Aucoin, 89

2nd: Andrew Fraser, 88

3rd: Oliver Long, 87

 

Class 6470: Piano Solo, Chopin, Intermediate

Winner: Nikos Bonvie, 88

2nd: Pacharaporn Chosoongnone, 87

 

Class 6475: Piano Solo, Chopin, Senior

Winner: Brian Yang, 86

2nd: Emma Cameron, 85

 

Class 6645: Jazz, Rags & Pop, 13 years and under

Winner: Andrew Fraser, 89

2nd: Audrey Yang, 86

3rd: Jordyn Ferguson, Justin Skinner, 83

 

Class 6660: Jazz, Rags & Pop, 16 years and under

Winner: Pierre Aucoin, 90

2nd: Tessa Pelrine, 87

3rd: Victoria Dunn, 84

 

Class 6850-1: Piano Concert Group, Intermediate

Winner: Nikos Bonvie, 89

2nd: Nell Cameron, 86

3rd: Beth McNeill, 85

 

Class 6850-2: Piano Concert Group, Intermediate

Winner: Pierre Aucoin, 87

2nd: Victoria Dunn, 82

3rd: Eilidh Cameron, 81

 

Class 6860: Piano Concert Group, Senior

Winner: Brian Yang, 86

2nd: Emma Cameron, 85

 

Class 6530 Piano Solo, Canadian, Junior

Winner: Oliver Long, 88

2nd: Rory Cameron, 87

3rd: Audrey Yang, Maya Goldchtaub, 86

 

 

April 26

Trinity United Church

 

Class 6440: Piano Solo, Baroque, Intermediate

Winner: Audrey Yang, 88

2nd: Pierre Aucoin, 87

3rd: Eilidh Cameron, 86

 

Class 6725: Piano Duet, Intermediate

Winner: Audrey Yang, Tessa Pelrine, 88

2nd: Emma Martin, Victoria Dunn. 87

 

Class 6260: Piano Solo, Sonatina, Junior

Winner: Andrew Fraser, 91

2nd: Katey Aucoin, 89

3rd: Oliver Long, 88

 

Class 6210: Piano Sonata, Intermediate

Winner: Nell Cameron, 90

 

Class 6450: Piano Solo, Baroque, Senior

Winner: Lucas March, 91

2nd: Emma Cameron, 86

 

Class 6665: Jazz, Rags & Pop, 17 years and under

Winner: Brian Yang, 87

 

Class 6655: Jazz, Rags & Pop, 15 years and under

Winner: Nikos Bonvie, 87


Nikos Bonvie plays some chords on the piano during the New Glasgow Music Festival. (Goodwin photo)

PostBottomAd