Locals shine at district track meet

Sports

STELLARTON – Emerging and established local track and field athletes showed their prowess this week during the district high school track and field meet at the Pioneer complex.

Matt MacLeod of Thorburn Consolidated won three junior high boys field events: shot put, discus and javelin during the meet that took place on Monday and Tuesday.

Cara MacDonald of New Glasgow Academy was dominant in both track and field disciplines among junior high girls by finishing first in both the 400-metre and 800-metre races. MacDonald also won the 80-metre hurdle final and was part of NGA’s wins in the 4×400-metre relay.

InstoryAd

She added wins in both high jump and long jump.

NGA’s Sarah Brown won the 100-metre dash, while Ashley Arbuckle was first in the triple jump.

NGA was also first in the 4×100-metre relay.

 

INTERMEDIATE

Kristen Ross from Northumberland Regional High School won the 800-metre and 1,500-metre races, while teammate Gabby Smith was first in javelin.

Taylor Cromwell of North Nova Education Centre won the 100-metre sprint final, while Allie Sandluck of North Nova won the 3,000-metre run.

North Nova’s Keighan DeCoff was first in shot put and javelin.

Ethan MacDonald from North Nova won the boys 1,500-metre and 3,000-metre races.

Parker Swain from Northumberland won three field events: shot put, discus and javelin, while John Luke Taylor from NRHS won the 100-metre final and teammate Cale Bonvie was first in high jump.

 

SENIOR

Jenna Reid of Pictou Academy won her shot put and discus events.

Breanna Sandluck of North Nova was first in her 1,500-metre and 3,000-metre races, while teammate Heath Miller was first in javelin.

North Nova also won the 4×100-metre and 4×400-metre relays.

There were three boys’ triple winners.

Brett Corbin from NRHS won his high jump, long jump and triple jump events, while Jake Temple from Pictou Academy won in shot put, discus and javelin.

Raymond Simpson of North Nova won three races at 800 metres, 1,500 metres and 3,000 metres. Ryan MacLennan from NNEC won the 100-metre dash.

Eric Hughes from NRHS was first in the 200-metre dash and 100-metre hurdles.

 

PARA-SPECIAL

Emily Horton won four para-athlete events: races at 200 metres and 800 metres and shot put.

Iain Mason of West Pictou was first in the special junior 100-metre dash, while West Pictou’s Shawn Higgins was first in shot put and James Tulloch of NGA was first at 200 metres.


Justin Skinner of New Glasgow Academy clears the bar during a high jump attempt. (Goodwin photo)