Cox, Trevors top NRHS athletes

Sports

ALMA — Glen Cox was named top male athlete and Jessica Trevors was named top female athlete on June 5 during the Northumberland Regional High School’s annual non-academic awards night.

Cox was name most valuable player on the varsity male basketball team, while Tyler Watters was most improved and Rain Bourque-DeCoste top rookie.

Trevors was named the backs MVP on the female rugby team, while K.J. Emery was named the forwards MVP and Haley Ingemansen received the dedication award.

Other major awards included athletic banners presented to Maia Green and Justin MacLennan for outstanding aptitude and passion for competitive sports.

Green also received the Cathy Currie Memorial Award presented to the most valuable player on the Division I female volleyball team.

Kade Mason was presented with the Dan Dorrington Memorial Award that goes to the Division I male hockey team’s MVP.

Luc Claveau-Corbin and Kaelyn Vint received the Haughan Memorial Sportsmanship Award that goes to male and female athletes who made an outstanding contribution to school athletics.

Danielle McKay and Connor Boudreau received the Jared Ryan Memorial Awards presented to graduating male and female students who have shown outstanding dedication in two or more sports.

Kristen Ross received the coach’s award in cross-country, while Jonah MacEachern was top male and Eilidh Cameron was top female.

Ross earned bronze medals in 800-metre and 1,500-metre races during the 2019 Nova Scotia School Athletic Federation’s track and field championships in Wolfville.

Other results are as follows:

Baseball: top hitter Cody MacDougall, top rookie Cameron MacKinnon, top pitcher Lucas Fraser

Varsity female basketball: MVP Danielle McKay, top rookie Brooke Reid, top defensive player Abbey Stroud

JV male basketball: MVP Andrew Little, coach’s award Camden Bonvie, most improved Noah Meguinis-Spaulding

JV female basketball: MVP Emma Bernon, top rookie Mary Gillis, top defensive player Marcy MacDonald

Varsity male hockey: top defensive player Connor Boudreau, top offensive player Spencer Creed, coach’s award Ben MacDonald

Varsity female hockey: coach’s awards Taylor MacKenzie, Chloe MacDonald

Male rugby: forwards MVP Bailey Pye, backs MVP Justin MacLennan, defensive MVP Ryoma Mibuchi

Female softball: MVP Hannah MacGillivray, most improved Madison Chase, coach’s award Ceily McInnis

Skiing: top skier Keely Stevenson, passionate male skier Ryan McKay, passionate female skier Kelsey Hann

Snowboard: top male Jake Lacasse, top female Meg Maxner, top rookie Sammy Daling

Varsity male soccer: top defensive player Justin MacLennan, top offensive player Luc Claveau-Corbin, coach’s award Brayden LeBlanc

Varsity female soccer: MVP Jillian Matlock, top rookies Nadia Lawand and Ava Gennoe, coach’s award Lilly Langford

JV male soccer: MVP Ryan Green, lifestyle award Jacob Mason, dedication award Justin Purnuko

Track and field: leadership award Jonah MacEachern, dedication Daniel Stewart, coach’s award Cole MacDougall

Ultimate Frisbee: top defensive player Jacob Mason, top offensive player Chloe MacDonald, dedication award Raylene Murray

Div. I female volleyball: top offensive player Mila Walst, top defensive player Madison Holmes, top rookie Emily Giles

Div. II female volleyball: MVP Georgie Gunn, most improved Jesse Maxner, coach’s award Lydia Tobin


From left are top female athlete Jessica Trevors and top male athlete Glen Cox. (Goodwin photo)