NSCC Convocation 2016–Graduate awards

Community Online First

STELLARTON – In total, 323 graduates walked across the stage last Friday morning during the Nova Scotia Community College Pictou campus graduation ceremony.
This year’s ceremony was also live streamed for family and loved ones who couldn’t make it to the campus in Stellarton.
The major award winners this year celebrated their achievements in their respective programs as they walked across the stage with their fellow classmates. In total, there were five major award winners
This year’s valedictorian, Valeska Penny, graduated from the cooking program and is also an exchange student.
This year’s major award winners include:

  • Lisa Long, Practical Nursing Program, who received the governor Generals Academic Medal
  • Michelle Richardson, also of the Practical Nursing Program, received the NSCC Board of Governors Award
  • Sara MacKay from the Social Services Program, was awarded the NSCC Foundation Award
  • This year’s NSCC Gold Medal award winner was Ashley Walsh of the Medical Office Administration Program
  • Stephanie Henderson who graduated from the Continuing Care Program was awarded the President’s Award.

Full Awards list:

  • School of Access

    • Academic & Career Connections–Fergie Falconer
    • Adult Learning–Kelly Tobin
  • School of Business

    • Business Administration – Accounting
      • Natalie Patterson
    • Business Administration – Marketing
      • Jessica Williams
    • Business Administration – Open
      • Kelsey Levy
    • Cooking
      • Kriestelle Baptiste
    • Medical Office Assistant
      • Ashley Walsh
    • Office Administration
      • Susan Bates
    • Tourism Management
      • Melissa Stewart
  • School of Health and Human Services

    • Continuing Care
      • Stephanie Henderson
    • Practical Nursing
      • Lisa Long
    • Social Services
      • Sara MacKay
  • School of Trades and Technology

    • Automotive Service and Repair
      • Kyle Ford
    • Cabinetmaking
      • Scott Sutton
    • Carpentry
      • Aaron Robinson
    • Electro Mechanical Technician
      • Brandon Bruhm
    • Electronic Engineering Technician
      • Bryan Canam
    • Heavy Duty Equipment/Truck & Transport Repair
      • Alan Johnson
    • Machining
      • Stuart Walsh
    • Plumbing
      • Shaun Chisholm
    • Welding
      • Matthew Crawford
    • Welding Inspection & Quality Control
      • Matthew Brown
  • 2016 Award Recipients

    • Albert Anderson Memorial Bursary
      • Brandon Bruhm
    • ALP Inspiration Award
      • Norma Rae
      • Karen Bernard
    • Amber Kirwan Memorial Community Award
      • Carlee Bourque
    • Aramark Canada Entrance Bursary
      • Amanda Pyrovolos
    • Atlantic Credit Unions Bursary
      • Marilyn Bray
      • Sheray Reddick-Jackson
    • Atlantic Provinces Trucking Association
      • Brandon Hutchinson
      • Alan Johnson
      • Tim Tuttle
    • Board of Directors Bursary
      • Mary Hanna Mackenzie
      • Mark MacLean
      • Jennifer Stevenson
    • BP Canada Energy Group ULC Award
      • Michelle Ferguson
    • Bryan Mattix Memorial Award
      • Kelly McIntosh
    • Central Award (Most Dedicated Student)
      • Mason O’Brien
    • Central Award (Most Improved Student)
      • Matt White
    • Central Award (Top Student)
      • Aaron Robinson
    • Cherubini Metal Works Award
      • Lydia Goodhew
    • East Coast FM Peter Lann Memorial Award
      • Robert Thomas
    • East Coast International Trucks Inc.
      • Keith Warwick
    • Excellence in Clinical Practice Award
      • Carly Ferguson
    • Grant Thornton Chartered Accountants Award
      • Darlene Smeltzer
    • Hercules Machining & Millwright Services Award
      • Stuart Walsh
    • Jessie Tupper-Munroe Memorial Award
      • Kayla Sachs
    • Joan Eileen Porter Memorial Award
      • Leah Benoit
    • Kevin Megeney Memorial Award
      • Brianna Cromwell
    • Lawrence MacKay Memorial Award
      • Matthew Crawford
    • Lieutenant Governor’s Volunteerism Award
      • Sheray Reddick-Jackson
    • Lions Club of Stellarton Bursary Award
      • Danielle Campbell
    • MacGregor Custom Machining Award
      • Glen Cameron
    • MacGregor’s Machining Welding Award
      • Trevor Dugas
    • Maritimes & Northeast Pipeline Award
      • Brandon Bruhm
      • Mason Cooke
      • Joann Mader
      • Reuben Omoijade
    • NSCC Board of Governor’s Award–Carole Mackinnon
    • NSCC Entrance Award 2015
      • Lydia Goodhew
      • Colby Russell
    • NSCC Foundation Bursary
      • Janey MacLean
    • Pictou Campus Learning Commitment Award
      • Brandon Bruhm
      • Leonard Edwards
      • Savanna MacEachern
      • Kelly Tobin
    • Pictou Campus Professionalism Award
      • Jonathan Boucher
      • Alex Hudson
    • Pictou County Health Authority Professional Practice Award
      • Jennifer Mabey
    • Pictou East Progressive Award
      • Desiree Muise
    • R.P. Hawboldt Machining Graduate Student Award
      • Trevor Fitt
    • R.P. Hawboldt Machining Returning Student Award
      • Yuki Masui
    • Robert Matheson Scholarshi
      • Scot Sutton
    • Rotary Club of Stellarton Award
      • Mike Kitson
      • Wanda Simms
    • Safety Services Nova Scotia
      • Wayne Fievet
      • Spencer Henry
      • Andrew McCara
    • School of Access Dean’s Award
      • Kelly Tobin
    • Scotia McLeod Award
      • Ashley Turple
    • Sobeys Culinary Award of Excellence
      • Kriestelle Baptiste
    • TechNova Student Achievement Award
      • Cyril Wark
    • Techtronics Machine Works Award
      • Christian Cartwright
    • The Honourable Mayann E. Francis Hope and Inspiration Award
      • Jennifer Mabey
    • The News Bursary
      • Devon O’Hara
    • Velocity Machining and Welding Award
      • David Moreau
    • Victorinox Award of Excellence
      • Ricky Forbes
    • The W.A. O’Farrell Sr. Scholarship
      • Erin Cox
  • Provincial Skills Competition

    • Automotive Services–Silver Medal
      • Tyler Gerrior
    • AWMAC National Competition–First Place (Atlantic)of Students & Apprentices 2016
      • Tim MacNeill
    • Industrial Mechanic Millwright–Bronze Medal
      • Gregory MacLean
    • Precision Machining–Bronze Medal
      • David Moreau
    • Welding–Bronze Medal
      • Nicholas Martell
  • Student Association

    • Student Association Executive 2015-2016
      • Caleb Atkins
      • Carlee Bourque
      • Kristina MacDonald
      • Sara MacKay
      • Michaela Pellerine
      • Michelle Richardson
    • Student Association Executive 2016-2017
      • Carlee Bourque
      • Maddie Fleming
      • Michaela Pellerine
  • Student Association Awards

    • Most Dedicated Award
      • Marie Wallace
    • Professionalism Award
      • Laura Kelly
    • Student Life Spirit Award
      • Natalie Patterson
    • Volunteer Leadership Award
      • Graham MacDonald

 

NSCC Pictou Campus major award winners celebrate on convocation day at the school. From left, Sarah MacKay, Lisa Long, Michelle Richardson, NSCC Pictou principal Dave Freckelton, Valeska Penny, Vice president of enrollment Anna Burke, Stephanie Henderson and Ashley Walsh. (Brimicombe photo)

Leave a Reply